Bir pilatesdir gidiyor. Nedir bu pilates dedikleri? Kocaman ağırlıklar kaldıran, kan ter içinde cardio yapan insanız, pilates de neymiş….

Bizim ekip olarak her zaman üyelerimize söylediğimiz, ne yaptığımızdan daha önemlisi nasıl yaptığımız. 2 kiloluk dumbell’la biceps çalışacağız ama 10 tekrardan sonra 11 biraz zorlayacak desek ne dersin? Ya da 10, bilemedin 12 mekikten sonra 13 çıkmayacak desek?

Pilates; hareket etmenin akıllı yolu… Ne yaptığını, nasıl yaptığını bilerek, tüm vücudun senin kontrolündeyken hareket etmek demek... Hangimiz kolumuzu havaya kaldırırken omurgamızı düşünüyorduk bu güne kadar? Ya da quadriceps çalışırken karın kaslarını?

Bir şeyi bir kere öğrenince unutmanın mümkün olmadığı gibi bir kere vücudu kontrol etmeye başlayınca kontrolsüz hareket etmek de mümkün değil. Hem günlük hayatta hem de yaptığımız diğer sporlarda… Pilatesin en güzel yanı da adapte edilebilir olması. Bir kere mantığını anlayınca, hiçbir gym antrenmanı, hiç bir spinning dersi eskisi gibi olmuyor. Biz de üyelerimizin hem hayat standartlarını yükseltmek,  hem de pilates dışında yaptıkları sporda daha iyi performans gösterebilmeleri, daha çok verim alabilmeleri için çalışıyoruz.
Örneğin kış geldi, kayak ve board mevsimi başladı. Kayak ve board yapan pilates eğitmenleri olarak hem kendimizi hem de üyelerimizi sezona itinayla hazırlıyoruz:

İster rekreasyonel ister performans amaçlı olsun, Kayak; kontrol, akıcılık, ritim, kesinlik ve uyum gerektirir.  Zaten pilatesi nasıl tanımlarsınız diye soracak olursanız kontrol, akıcılık, kesinlik pilatesin değişmez altı prensibinden üçü diye başlarız söze. İşini bilen bir pilates eğitmeni, pilates prensiplerine sadık kalarak modifiye edilmiş doğru egzersizler ile kısa bir süre içerisinde, birlikte çalıştığı üyesini uzun bir kış sezonuna hazırlayabilir. Bu sayede, kış sezonunda kaç gün kayak veya board yaptığınızdan bağımsız, dayanıklılığı ve koordinasyonu artımış bir beden ile maksimum verim almasını sağlayabilir. Ayrıca eğitmenin, üyesinin vücudunu çok iyi tanıması ve hangi noktada antrenmana ihtiyacı varsa programını ona göre şekillendirmesi gerekir. Örneğin siz hiç momentumla hareket ederken reflekslerinizi doğru yönetebilmek üzerine antrenmanlar yaptınız mı?
Pilates,  vücuttaki kas dengesini sağlamak ve spor temelli sakatlıklardan korunmak adına yapılabilecek en iyi “cross-trainig” egzersizlerinden biridi. Nedir bu “cross-training”? Tüm üyelerimiz için her pilates dersinde dikkat ettiğimiz ancak kış sporlarına hazırlık sürecinde daha da önem kazanan, “Miyofasyal Sling Sistemleri” yani “fasya oryantasyonlu egzersiz” metodlarıdır: sağ kalça abduktörlerini çalıştırırken, sol external obliklerin stabilizasyonunu düşünmek gibi...  

Bunun için biz “dengesizliğe karşı denge” antrenmanları planlıyoruz. Bu tip antrenmanlar için de klasik pilates ekipmanlarının yanı sıra CoreAlign ve RedCord kullanarak işi biraz daha zor ama verimli bir hale getirmiş oluyoruz. Böylece artan performansa azalan sakatlık oranlarını katıyoruz.

Pilates vücudu bir bütün olarak görür, bölümlere ayırarak çalıştırmaz; bacaklarınız işini yaparken, bacaklarınıza yön veremeyen güçsüz kalçalar, kısıtlı rotasyon yapan bir omurga, dengenin vazgeçilmez parçası olan kolları taşıyamayan bir omuz kemeri ya da bacaklarla taşındığı sanılan vücudun gerçek ayakta tutanı; zayıf core ve sırt kasları söz konusu olamaz. Kaslar ve fasyal sistemin eksiksiz ve harmoni içerisinde çalışmasını hedefler.
Ayrıca belli kasların aşırı kullanımı, yoğun şiddette bütünsellikten uzak bölgesel antrenman, zayıf bir postur ve doğru hizalanmamış bir beden, gündelik hayatı etkileyebilecek problemler yaşatabilir. Örneğin zayıf bir beden hizalanması kalça ve bel sakatlıklarına davetiye çıkarır. Bacak boylarının eşit olmaması, içe veya dışa eğimli bacak (bow leg ve knock knee), hyperextend dizler gibi yapısal bir takım deformasyonlar da eklenince sorunlar artar.

Biz Nasıl Yapıyoruz?
İster hiç spor yapmamış ya da fitness/crossfit’e yıllarınızı vermiş olun, pilatese yeni başlamış veya yıllardır pilates yapıyor olun... İlk derste öncelikle ayrıntılı bir postür analizi yapıyoruz ve eğer varsa vücuttaki asimetrilerin muhtemel kaynaklarının ne olduğunu anlamaya çalışıyoruz. Sonrasında postürü doğru bir şekilde hizalayarak, her ders ama her ders vücudun bir bütün olduğu gerçeğinden yola çıkarak bütünsel egzersizler hazırlıyoruz; yaptığınız hareket kadar vücudun stabilizasyonunu da düşündüğünüze emin olarak hareketlere farklı bir açıdan bakmanızı sağlıyoruz. Özellikle ilgilendiğiniz bir spor varsa, bu sporun biyomekaniğine uygun modifikasyonlarla sizi bir adım ileri taşımayı görev biliyoruz.