ZİHNİNİZİ PILATESE EMANET EDİN
 
Fiziksel aktivite herkes için önemlidir. Egzersiz yapıyor olmak fiziksel olduğu kadar zihinsel yarar da sağlar. Dünya sağlık örgütü, sporu 2005 yılında ruh sağlığını koruyucu önlemler arasına almıştır ve her gün 30 dakika spor yapılmasını önermektedir. Peki, pilates zihnimizi nasıl etkiler? pilatesle birlikte bedeni doğru ve bilinçli bir şekilde harekete geçirmek, kan dolaşımını düzene sokar ve beynin, özellikle zorlandığı zaman, ihtiyaç duyduğu oksijeni almasını sağlar. Egzersiz yapmak, sinir hücrelerinin yapılanmasına yardımcı olur ve bu hücreler aralarındaki ilişkiyi düzenler. Pilates repertuarındaki birçok hareket ise akıcılık ve koordinasyon becerisi içerdiği için zihnin çabuk tepki vermesini ve vücudun koordinasyon yeteneğinin gelişmesine yardımcı olur. Pilates hareketlerindeki kontrollü akıcılık ciddi bir konsantrasyon gerektirir, günlük sıkıntılardan uzaklaşıp vücuda konsantre olmak, düşünme gücünü azaltan stres hormonlarının etkisini azaltır. Pilatesin zihnimize olan en önemli etkilerinden bir diğeri de endorfin hormonunun salgılanmasını arttırarak daha enerjik ve mutlu hissetmeye yardımcı olmasıdır.
 
KALBİNİZİ PILATESE EMANET EDİN
 
Pilatesi diğer egzersiz methodlarından ayrınan en belirgin özelliği, üyenin ihtiyaçları ve amaçları doğrultusunda çeşitlendirilebilmesidir. Tecrübeli bir eğitmen, aynı üye için her dersin odağını, üyenin o anki durumuna, beceri kabiliyetine, yaşına ve koordinasyon becerisine göre değiştirebilir. Peki, bir pilates dersinde kalbimize neler oluyor? Öncelikle kalbin de bir kas olduğunu unutmayın; dayanıklılık içeren pilates hareketleri ile birlikte kalp kası da güçlenir ve diğer iskelet kaslar kadar olmasa da kapasitesel bir büyüme yaşar; kalp kapakçıkları ve odacıklarının büyümesiyle tek seferde pompaladığı kan miktarı artar. Aynı zamanda güçlenen ve kapasitesi artan kalp, vücudun ihtiyaç duyduğu kanı daha kolay pompalayabildiği için daha ekonomik ve kendini yormadan çalışmaya başlar.
 
HORMONLARINIZI PILATESE EMANET EDİN
 
Bir egzersiz biçimi olarak pilatesin vücuda sayısız yararı vardır. Bunlardan biri de hormonel düzenlenme ve hormon salgılanmasıdır. Daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi, pilates diğer egzersiz metodlarından farklı olarak sadece global kasları değil, derin kasların kontrolünü de geliştiren bir metoddur. Bunun yanında diğer egzersiz çeşitlerinde olduğu gibi pilates yaparken de bir çok hormon salgılanır: erkeklik hormonu olarak bilinen Testesteron ve kadınlık hormonu olarak bilinen Östrojen, yorgunluk, ağrı ve endişe hissini azaltan Endorfin hormonu, kemik iliğinin güçlenmesine yardımcı olan Eritropoietin hormonu, kalp basıncının düzenlenmesine yardımcı olan ANF hormunu, bağışıklık sistemini güçlendiren Timosin hormonu gibi birçok hormon, yapılan pilates dersiyle birlikte artış göstermektedir.