Pilatesle yeni tanışan herkesin, ilk derslerinde sorduğu soru “bu hareket şimdi neremi çalıştırıyor?”
 
Çok haklısınız, o hareket şimdi nereyi çalıştırıyor? Yaparken pek de zorlanılmayan, tam ne yapılmaya çalışıldığı anlaşılmayan, minimalist hareketlerde, geçmişte yaptığınız sporlardan alışık olduğumuz kas çalışma hissi olmadığından “bu hareket şimdi nereme iyi gelecek?” sorularını düşünmenize sebep oluyor.
 
Neremizi çalıştırdığını başlarda anlamadığımız hareketler, vücudun kolonları olan kasları çalıştırıyor. O küçük, detaylı, hareketler sayesinde omurga dik durmaya başlıyor, core bölgesi gerçek anlamda aktive oluyor, vücudun farkındalığı artıyor.
 
Pilates yapmayan, vücudundan haberdar olmayan her insan, sporda ya da günlük hayatta yaptığı hareketleri, düşünmeden, refleks olarak yapar. Belli kasların hareketleri fazla domine ettiğini, diğer kasların geri planda kaldığını, çok doğal olarak, anlayamaz. Kaslar arasındaki dengesizlik bir süre sonra ağrılara ve hatta sakatlanmalara yol açar.
 
“Nereme iyi geliyor”, “pek de bir şey hissetmiyorum” diye düşündüğünüz tüm hareketler, domine eden kaslardan iş yükünü almak, vücudun geri kalanının da harekete dahil olmasını sağlamak için yapılıyor. Önce uyuyan kasları uyandırmamız, göreve çağırmamız gerekiyor.
 
İşte tam bu noktada, bildiğiniz bir hareketi, bildiğiniz gibi değil de eğitmenin tasvir ettiği gibi yapmaya çalışmanın tam zamanı. Örnek verecek olursak, yerde, sırt üstü dizler bükülü ve ayak tabanları yerde uzanırken;
1. Bacağını yukarı kaldır?
2. Bacağının ağırlığını taşıyarak kaldır?
3. Nefes al, omuzlarını ve boynunu serbest bırak, nefes verirken core bölgeni aktive et, ağırlığını yerde kalan bacağına aktarmadan, bacağının ağırlığını hissederek kaldır.
 
Evet, zamanla böyle detaylanıyor ve düşünecek ne kadar da çok şey çıkıyor değil mi? Tüm bunlar gerçekleşirken neyi hissedemediğinizi düşünmek yerine, hissetmeniz gerekenlere konsantre olmanız gerekiyor. Vücut bilinci ve kontrolü bu şekilde gelişiyor ve biz biliyoruz ki aslında siz bir yandan çocuklarınıza bakarken aynı anda yemek yapıp, göz ucuyla televizyonda dizinizi izleyip birde telefonla konuşup ertesi gün yapacağınız toplantılarınızı ayarlamayı hiç düşünmeden yapabiliyorsunuz.
 
Sonuç olarak, bugüne kadar bildiğiniz tüm hareketleri unutun. Biz vücudunuzu kullanmayı size baştan öğretiyoruz. İlk başta anlamlı gelmeyen hareketleri yaparak, vücuda tam performans çalışmayı ve kontrolü öğreterek ilerliyoruz. Bir pilates ilk dersinden, yürüyemeyeceğiniz kadar kas ağrısıyla çıkıyorsanız bilmelisiniz ki o işte bir yanlışlık var.