Yeterince güçlü ve aktif core bölgesini sabitleyen kaslara sahip olmamak, omuz eklemini dinamik olarak sabitleyen rotator manşet kaslarının zayıf olması gibi durumlarda, yaz aylarının en eğlenceli aktivitesi olan yüzme bile bir sakatlık sebebi olabilir. Uzun süre ve fazla sayıda tekrarlanan hareketlerde, eylemi gerçekleştiren kaslardan daha önemlisi, eylemin gerçekleştiği eklemi sabirtleyen kaslardır. Eklemi sabitleyen kaslar; kol ve bacakların yaptığı büyük hareketler boyunca, eklemin bu hareketlere uyum sağlamasını ve kendi hareket açısı içinde kalmasını sağlar. Yani eklemi dinamik olarak sabitler. Yüzme eylemi için düşünüldüğünde, serbest ve kelebek yüzme stillerinde, kolun gerçekleştirdiği baş üstü hareketin her birinde kürek kemiği ve omuz başı kendi hareket açısı içinde kalmalı ve bu açıda sabitlenmelidir. Defalarca ve bir dirence (su) karşı tekrarlanan kulaç hareketinde, rotator manşet gibi sabitleyici kaslar yeterince güçlü değilse, omuz ekleminde sakatlanmalara sebep olabilir.
 
Aynı şekilde, bel bölgesinde de vücudun yüzme sırasındaki duruşu sebebiyle yeterince güçlü olmayan core kaslarından dolayı ağrı hissedilebilir. En derindeki karın kası olan transversus abdominis, kalçada bulunan gluteal kaslar,pelvic floor kasları yüzme esnasında aktive olmalı ve bir uyum içinde bel ve sırt bölgesini sabitlemelidir.
 
Güçlü sabitleyici kaslara sahip olmanın yanında, eklemlerin hareket açıları da önemlidir. Kısa ve yeterince esnek olmayan kaslar, eklemlerin hareket açısını kısıtlar. Yüzme esnasında tekrarlanan büyük hareketler, eklem açısını zorladığı durumlarda ağrı ve sakatlıklara sebep olabilir. Oluşabilecek tüm bu ağrı ve sakatlıkları engellemek için vücudu kontrol etmeyi ve bir hareketi refleks olarak değil bilinçli olarak yapmayı öğrenmek gerekir. Pilates derslerinin ilk adımı vücut kontrolünü öğretmektir. Vücudun kontrölü arttıkça, bir hareket esnasında kullanmaya alışık olunan kasların yanında en derindeki ve eklemleri sabitleyen kaslar da devreye alınabilir, tek bir noktaya odaklanmak yerine, hareketi gerçekleştirmek için bütün vücudu uyum içinde kullanmayı öğrenir ve böylelikle tek bir kas grubuna yüklenmeden gerekli hareketi eşit şekilde gerçekleştirilir.