Bel fıtığı, bel ağrılarının en yaygın sebeplerindendir. İnsanların %60­%80’e yakını hayatlarının bir döneminde bel ağrılarından şikayet ederler. Bu ağrıların büyük bir çoğunluğuna fıtık sebep olur. Bel fıtığı çoğunlukla ağrılı bir rahatsızlık olsa da, bir çok insan operasyona gerek kalmadan, fizik tedavi ve benzeri yöntemlerle kendini daha iyi hisseder.
 
Omurga birbiri üzerinde duran 24 omurdan oluşur. Bu omurlar birbirine bağlanarak, bir kanal oluşturur ve omuriliği korur.
 
Bel, 5 omurdan oluşur. Omurganın diğer bölümlerini şunlardır :
 
Omurilik ve diğer sinirler; Elektrik kabloları gibi omurga kanalından geçerek, beyinden gelen mesajları kaslara iletirler,
 
Omurlar arası diskler (intervertebral disk); omurların arasında bulunan düz, yuvarlak, esnek disklerdir. Omurlara binen baskıyı absorbe ederler. Bu diskin sert, esnek dış halkasına annulus fibrosus, yumuşak jöle benzeri merkezine de nucleus pulposus denir.
 
Diskin jölemsi kısmı, dış çeperine, aşınma, yıpranma ya da ani yaralanma gibi sebeplerle, baskı yapmasıyla fıtık oluşmaya başlar. Nucleus, çeperinin dışına çıkmaya başladığında beldeki ağrı artar, yakınından geçen sinirler üzerinde baskı oluşmasıyla da tek ya da her iki bacakta da ağrı, uyuşma ya da güçsüzlük oluşur.
 
Fıtık oluşmasında risk oluşturan faktörlerden birkaçı:
 
Yaş ilerledikçe jölemsi yapının su bileşeni azalır, diskler küçülmeye, omurlar arası boşluklar azalmaya başlar. Zamanla oluşan bu doğal yaşlanmaya disk dejenerasyonu denir.
 
30­50 arasındaki erkeklerin fıtık olma olasılığı fazladır.
 
Kontrolsüz ağırlık kaldırmak yani ağır objeleri kaldırırken bacak kasları yerine bel kaslarını kullanmak,
 
Fazla kilo, diskler üzerindeki baskıyı arttırır.
 
Fiziksel dayanıklılık gerektiren işlerde çalışan insanlarda risk daha yüksektir. Doğru hareket etme tekniklerini bilmek bu riski azaltır.
 
Uzun saatler boyunca oturarak çalışmak da aynı şekilde fıtık olma riskini arttırır.
 
Düzenli egzersiz yapmak, özellikle pilates gibi vücut kontrolünün ön planda olduğu, egzersiz yapmaktan önce vücut farkındalığının sağlandığı ve hareket mekaniğinin, doğru hareket etmenin öğretildiği çalışma prensipleri, fıtık da dahil olmak üzere bir çok fiziksel rahatsızlığı engellemek ve iyileştirmekte büyük rol oynar.