Vücudunuzu geliştirirken zihninizi de geliştirmek için sadece o anda vücudunuzun ne yaptığına konsantre olmanız yeterli. Joseph Pilates’e göre bu sayede vücudunuz kadar zihninizi de geliştirebilirsiniz.
 
Zihin ve beden dengesi ilerledikçe vücut, iyileşme noktasına biraz daha yaklaşmış olur. Pilates ve yoga gibi zihin ve beden egzersizlerinin en büyük sonuçlarından biri vücudun kontrolünü tamamen zihinin yapması yani bilinçli hareket etmektir ve bu da öncelikle kaslar üzerinde kontrolü sağlamakla olur. Egzersizi yaparken, egzersizin hedefine konsantre olunması gerekir.
 
 
Hareketi görsel olarak doğru yapmaktan daha çok, zihinsel olarak, vücut kontrolünü sağlayarak, doğru kaslara iletmek asıl amaçtır. Pilates’in ileri sürdüğü nokta: pilates yaparak kendi vücut ağırlığınızı dengelemeyi, kontrol etmeyi, daha önce hiç bilmediğiniz kaslara ulaşıp üzerlerinde kontrol kurmayı öğrenirken, beyin hücrelerinizi uyararak aktive etmiş olursunuz. Zihin gelişimi burada başlar ve bu Joseph Pilates’in zihinsel kontrole verdiği büyük önemin arkasında yatan en önemli sebeptir.
 
Bir paradoks gibi görünse de egzersiz yapmak enerjiyi arttırır. Vücut ne kadar aktif olursa, o kadar çok enerji üretir. Pilates nefesle dolaşımı hızlandırır, omurgayı ve kasları uyarır ve vücudu bir bütün olarak çalıştırdığı için yüksek konsantrasyon gerektirir. 1 saatlik dersin sonucunda vücut daha enerjik, zihin daha rahatlamış olur.