1-­ Pilates Yapmak Çok Kolaydır
 
Büyük fitness salonlarına gitmişsinizdir ve büyük kas gruplarını çalıştırmak için bir çok fitness hareketi yapmıssınızdır. Bunun yanında çevrenizden birisinin pilatesi denediğini ve genellikle yaşlılar ya da kadınlar için olduğunun söylendiğini duymuşsunuzdur… Bunları bir yana bırakıp, biraz keşfetmek istediğinizde durumun öyle olmadığını anlarsınız.
Pilates; marketlerde satılan DVD’de şirin bir dağda çeşmenin yanında yada bir plajda gün batımında 20 dakikada yapılan bacak kaldırma ve kalça çevirme hareketlerindan ibaret değildir; bu pilates değildir. Egzersizler doğru sıralandığında, derin karın kaslarına odaklanıldığında, vücutdoğru sabitlendiğinde, bir de üzerine yaylar kullanıldığında ve bir akış yakalandığında pilates yapmanın göründüğü kadar kolay olmadığını anlayacaksınız.
 
2­ -Pilates Kadınlar İçindir
 
Bu şehir efsanesi biraz yukardaki maddeye de dokunmaktar; pazarlama. Sosyal medyada gördüğünüz pilates yapan insan fotoğrafları, çoğunlukla bacaklarından bir pilates aletine asılmış, ters duran, ince yapılı kadınlar… Bu yüzden de pilatesin tek amacının kadınlara, sirklerde görmeye alışık olduğumuz, akrobatik hareketleri yaptırmak olduğunu düşünen erkekler, haksız değiller…
 
Pilates’in çıkış noktası sakatlık yaşayan askerleri, eski sağlıklarına kavuşturmak için yapılan bir çeşit fizik tedavi olsa da ne zaman ki işin pazarlaması sağlıklı olmak için yapılmasından çıkıp sıkı bir vücuda sahip olmaya kaydı, çalışmaların sert, yoğun ve erkeksi tarafının önüne, havada taklalar atan kadınlar geçti.
 
3­ – Pilates Dansçılar ve Çok Esnek İnsanlar İçindir
 
Pilates elbette dansçılar içindir; aynı zamanda dansçı olmayanlar, hayatında hiç dans etmemişler kısacası tüm insanlar içindir. Bu düşüncenin en önemli nedenlerinden biri Joseph Pilates’in stüdyosunu Manhattan’da bir çok dans stüdyosuna yakın bir yerde açıp ilk olarak dansçılarla çalışmaya başlamasıdır. Joseph Pilates, dans ile ilgili problemlerin giderilmesi hakkında çalışmalarıyla ün kazanmıştır fakat bunun yanında boksör, atlet, ev hanımı olan bir çok üyesi de bulunmaktadır. Kısacası pilates herkes içindir.
 
4­- Pilates Varlıklı İnsanlar İçindir
 
Bu tabuyu kırmak biraz zordur çünkü özel dersler pahalı olma eğilimindedir; fakat grup pilates dersleri çok daha ucuzdur buna karşın grup pilates derslerinde öğrenciler özel dersler kadar dikkat ve detaylı bilgi edinemezler. Fakat bu durum benzer gruplar oluşturularak, dersin kalitesi arttırılarak ortadan kaldırılabilir. Pilatesi vücudunuz için bir sigorta poliçesi olarak düşünün; sağlıklı, fit ve hareketli kalabilmek için kaliteli bir pilates dersine yani kendinize para harcamak varken, kim fizik tedaviye, ilaçlara ve doktorlara para harcamak ister ki?
 
5­- Pilates Sizi Bir Süpermodele Dönüştürür
 
Bu efsanenin temeli ünlüler ve ünlülere olan takıntıdan kaynaklanmaktadır. Evet ünlüler pilates yapıyor ve çarpıcı görünüyorlar, ama pilates yapmasalar da çarpıcılar zaten! Reformer’ın üzerine çıkmasalar da uzun ve güzel bacakları var! Pilates, herkeste olduğu gibi popüler insanların da daha doğru ve rahat hareket etmelerine, yer çekiminin vücuttaki etkilerini azaltmaya ve sırt, bel, boyun vs ağrılarından kurtulmalarına yardımcı olur. Eğer pilatese başlarken, 10 derste bikini giyip bir dergiye poz verebileceğinizi düşünürseniz hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Bu beklentinin 10 saat koşup olimpiyatlarda koşucu olmaktan pek bir farkı yok.
 
Her efsanenin gerçeklik payı olmasıyla birlikte gerçeklik payının fazla abartıldığı da bir gerçek. Özetlemek gerekirse; pilates hem erkekler hem de kadınlar için zorlayıcı bir spordur, dansçılar kadar dansçı olmayan insanlar da pilates yapabilirler ve pilates; bir fitness salonu üyeliğinden biraz daha pahalı olmasına rağmen, kısa ve uzun vadede çok daha iyi sonuç alınmasını sağlar.