16 Kasım İstanbul Maratonuna 12 Gün Kala Koşu ve Pilates;
 
Yıllarca koşucular sadece koşu antrenmanı yapmakla yetindiler. Arkasında yatan mantık oldukça açık: bir şeyi ne kadar sık yaparsan o konuda o kadar başarılı olursun. Gerçek şu ki iyi bir koşu performansı için güçlü bacak kasları ve ciğerlerden çok daha fazlası gerekir. Eklem hareketliliği, bedensel farkındalık ve tabii ki güçlü bir core bölgesi (sırt, göğüs, karın kasları); nefes, esneklik, denge ve dayanıklılık için hayati önem taşır. Bu sebeple, koşucu denildiğinde akla ilk gelen antrenman çeşidi pilates olmasa da ya da pilates yapan birisinden bahsederken ilk aklımıza gelen koşmak olmasa da bu 2 egzersiz her zaman birlikte ele alınmalıdır.
 
Güçlü bir core bölgesi aynı zamanda vücudun kendini daha rahat taşımasına ve daha verimli koşmaya yardımcı olur. Koşarken atılan her bir adımın gücü, bacaklardan başlar, bel ve göğüs kafesine doğru iletilir. Pilates ile sağlanan core gücü, bu bölgelerin, iletilen gücün etkisiyle daha doğru başa çıkmasını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda vücudu doğru hizalamayı ve dengeyi geliştirir. Böylelikle koşucular gücü, birkaç kas üzerine yığmak yerine, daha etkili bir şekilde vücuda dağıtabilir. Bunun sonucunda belli eklemler fazladan zorlanmamış olur ve uzun koşulardan sonra daha az kassal yorgunluk hissedilir.
 
Sadece 4-5 km koşan birisi bile ertesi gün kas ağrısı, yorgunluk ve tüm vücutta halsizlik hissedebilir. Antrenman rutinine pilates eklendiği taktirde ise 10+km koşulduğunda bile kassal yorgunluk minimum olur. Koşulardan sonra yapılan pilates dersleri sayesinde vücut kendini çok daha çabuk toparlar, kasların iyileşme süresi hızlanır.
 
Kas yorgunluğunun minimum hissedilmesini sağlayan en önemli faktörlerden birisi de nefestir. Yeteri kadar oksijen alabilmek ve vücudun bunu kullanabilmesi için doğru nefes almayı bilmek önemlidir. Pilates, koşucuların nefeslerine odaklanmalarına yardımcı olur. Core bölgesini çalıştırmak, intercostal denilen, göğüs kafesine bağlanan kasların çalışmasını da sağlar. Bu da, akciğer kapasitesinin tamamını kullanarak kolay ve sorunsuz nefes alıp vermeyi kolaylaştırır.
 
Pilates kasları kısaltmadan kuvvetlendirir. Yeterince uzun ve kuvvetli kaslar, ligamentlerin zorlanmasına engel olur. Yeterince uzun olmayan gergin kaslar ise koşucuların en iyi ihtimalle hızlarının yavaşlamasına sebep olur ya da en kötüsü ciddi sakatlıklara yol açar. Hem esnek hem de kuvvetli kas yapısı ise hantal kaslardan çok daha hızlı ve sorunsuz koşulmasını sağlar.