Osteoporoz; kemiklerin sertliklerinin azalıp, kalitelerinin bozulması sonucunda, daha zayıf ve kırılabilir hale gelmeleri ile ortaya çıkan ve tüm iskeletimizi etkileyen sistemik bir hastalıktır.
 
Osteoporoz, ortalama yaşam süresinin uzaması ve yaşlı nüfusun artmasıyla, günümüzde en sık görülen hastalıklardan biri haline gelmiştir. Yapılan çalışmalar; 50 yaş üzerindeki her 3 kadından 1`inin ve her 5 erkekten 1`inin, bu hastalık yüzünden hayatlarının bir döneminde kırıkyaşayacaklarını gösterir.
 
OSTEOPOROZLU HASTALAR PİLATES YAPABİLİRLER Mİ?
 
2002’de Mayo kliniğin yaptığı bir çalışmada, egzersiz yapan ve yapmayan iki grup arasında, kemik kırılma oranları bakımından, egzersiz yapan grubun, egzersiz yapmayan gruptan 3 kat daha iyi olduğu belirlenmiştir. Yapılan egzersizler güçlü kemik yapılanmasını desteklemekle birlikte denge ve reflekslerinin gelişmesine yardımcı olarak, özellikle düşmelere bağlı kırıkların oluşmasını önlemeye yardımcı olmaktadır.
 
Peki neden Pilates?
 
Öncelikle pilates; vücudun yani, baş, omuz, kollar, bacaklar, ayakların doğru hizalanmasına ve tam simetrik olmasına yardımcı olur. Pilates’te doğru nefes almak ve konsantrasyon çok önemlidir. Eğer vücut farkındalığınız iyi ise vücudunuz egzersize daha iyi tepkiler verir. Pilates aynı zamanda vücudun tamamına yönelik bir egzersiz çeşididir ve uygun vücut mekanikleriyle birlikte kassal simetrinin gelişmesine yardımcı olur. Ek olarak pilates ile birlikte merkez bölgenizi ve en derin kaslarınızı çalıştırdığınız için daha güçlü ve daha dik bir posture kavuşursunuz. Doğru duruş sayesinde düşmelere bağlı kırılmalardan korunursunuz.