En çok karşılaştığımız sorulardan birisi de yoga ve pilates arasında fark olup olmadığıdır. Her ikisi de zihin­ beden bağlantısı ve güçlü, uzun kaslara dayalı egzersizler olmaları açısından benzerdirler. Pilatesin kurucusu Joseph Pilates’in yoga hareketlerinden de ilham aldığı doğrudur.
 
Buna ek olarak iki egzersiz çeşidi arasında öne çıkan büyük farklar şunlardır:
 
Ruhani Taraf;
 
Yoga ruhani ve meditatif kökene dayanır; bir çok çağdaş yoga dersi bunu mat üzerine taşıdığı için tercih edilir. Eğer ruh merkezinizi bulmak, çakralarınızı hizalamak içinde olmak istediğiniz şeylerse, yoga, yürümek için doğru olan yoldur. Bunlardan uzak durmak isteyenler için ise pilateste böyle şeyler olmadığını belirtmekten mutluluk duyarız.
 
Doğru Hizalama;
 
Pilateste çakralarınıza bağlanma işin içinde olmasa da vücut ve kas gruplarınızla ilgili ufacık detaylarla ilgileniyor olacaksınız. Tüm uzuvlar her 3 boyutta da hareket ederken, en derin karın ve pelvis duvarı kaslarınızı kullanabiliyor olmalısınız. Yogaya benzer yönleri olsa da, çoğu yoga dersleri ile karşılaştırıldığında, pilateste daha çok anatomik hizalama yaklaşımı hakimdir.
 
Mekanik ya da Makine;
 
Bir yoga dersinde belli başlı bazı araçlar kullanılır; battaniye, yoga bloğu ya da bazı pozları kolaylaştırmak için kayış gibi. Buna karşın mat üzerinde yapılan pilateste herhangi bir araca gerek yoktur. Ancak, hareketlerin bir çoğu, yogada kullanılan araçlardan çok daha karmaşık pilates aletleri için tasarlanmıştır; Reformer, Cadillac gibi. Pilates aletlerindeki yaylar, mat üzerinde yapılan hareketlere direnç de ekleyerek, farklı bir boyut kazandırır; destek sağlayarak hareketi kolaylaştırabilir ya da daha fazla direnç oluşturup kasları zorlayabilir.
 
Akış Hızı;
 
Hız açısından yoga, pilatese göre çok daha statiktir: çoğu yoga çeşitlerinde pozlarda birkaç nefes beklenir. Normal yoga dersleri 75­90 dakika arasında sürerken pilates dersleri 55 dakikadır.
 
Kısacası, yoga mı pilates mi diye sorulması, çocukların arasında seçim yapmayı beklemek gibidir. Her iki egzersiz de birbirini destekler ve zenginleştirir. Pilateste anatomik olarak daha belirli elementler kullanılırken yogada daha soyut görüntüler kullanılır. Akıllıca bir çözüm yapmanın yolu her ikisini de deneyerek görmektir.