Nefes almak zorunluluk, nefes vermek ise bir seçimdir. Şöyle ki nefesinizi tutarsanız eğer bir süre sonra vücudunuz, isteseniz de istemeseniz de size nefes alır. Nefes almayı vücudumuz otomatik yapar çünkü onu hayatta tutan şeydir. Nefes vermek ise bir seçimdir ve nefesi tamamen vermek seçilmelidir. Nefes verirken akciğerlerinizi tamamen boşaltırsanız, alırken ciğerleriniz bir vakuma dönüşür, hiç çaba harcamadan nefes alabiliyor olursunuz. Ne kadar çok havayı dışarı çıkarırsanız, o kadar çok havayı içeri çekebilirsiniz.
 
Nefesi içeri almak, günlük hayattaki stres, anksiyete ve çeşitli zamanlarda nefesi tutma eğilimleri yüzünden tam ve verimli yapılamaz. Bir takım nörolojik bağlantıları olduğu için nefes tutmanın üstesinden gelmek zordur. Pilates ve benzeri yöntemlerle, nefes alma alışkanlıklarınızı düzeltip en baştan öğrenme fırsatı yakalayabilirsiniz.
 
Pilateste nefes almak da normal hayattaki gibidir. Nefesi burundan alıp ciğerler genişletilir ve karın yardımı ile hava dışarı itilir. En derin ve alttaki karın kası olan Transverse Abdominus’un (TrA) görevlerinden biri nefes vermeye yardımcı olmaktır. 1950’lerden beri yapılan araştırmlar gösteriyor ki dinlenme pozisyon ve duruşunda bu kas aktif değildir.
 
Sırt üstü uzanıp nefes alıp verdiğinizde ya da ayakta sabit durduğunuzda TrA devreye girmez. Ancak aktif ve dinç olursanız TrA nefes vermek için otomatik olarak çalışır, daha çok devreye girmesi için ise yapmamız gereken şey bilinçli olarak nefes vermektir.
 
Yani yapmamız gereken tek şey kuvvetli ve tam nefes vererek; en derin karın kaslarını aktive etmek, güçlendirmektir. Bu sayede hiç çaba harcamadan nefes alabilip, organları ve omurgayı destekleyen daha kuvvetli kaslara sahip olabilirsiniz.