Pilates, en içten başlayarak en dıştaki kaslara kadar, vücuttaki her kası çalıştıran bir egzersiz biçimidir. Fiziksel olarak yapılan “bireysel emeklilik”tir. En sağlıklı insanlarda bile, yaş ilerledikçe oluşabilecek eklem ve kas rahatsızlıklarına karşı yapılan birikimdir. Ne kadar erken başlanırsa o denli büyük birikim elde edilir.
 
Pilates, akıl ve vücudun ortak çalıştırılması ile yapılabilir. Sakinlik, kendini ve kaslarını dinlemeyi, yüksek konsantrasyon ve koordinasyon ile çalışmayı gerektirir. Pilates, sadece çeşitli hareketlerden oluşan bir egzersiz biçimi değildir. Fiziksel ve zihinsel kondüsyonu arttıran bir kontrol sistemidir. Fiziksel gücü, esnekliği ve koordinasyonu arttırır. Stresi azaltır, konsantrasyonu geliştirir, zihinsel odaklanmayı geliştirir ve iyi hissetmeye yardımcı olur.
 
Herkes pilates yapabilir. Kişiye ve kişinin durumuna göre modifikasyonlarla özelleştirilir. Ama herkes için amaç eklemleri sabitleyen, vücudu dik tutan en derin kaslara ulaşıp güçlendirmek, dolayısıyla hayat standartlarını yükseltmektir.
 
Doğru duruş ve sağlıklı bir omurga isteyen herkes için güçlü merkez (core) bölgesine sahip olmak esas olmalıdır. Merkez; karın, kalça ve bel kaslarından oluşur. Pilateste her hareket, merkezin aktif hale getirilmesiyle başlar. Merkez aktif hale geldikten sonra hareket hedef kaslara ulaşır.
 
Böylece vücudun ihtiyacı olan enerji dengesi de sağlanmış ve tüm vücuda yayılmış olur. Güçlü merkez bölgesi sakatlanma (özellikle belde) riskini azaltır, uzun ve doğru duruş için omurgayı sabitler.